Kopli rahvamaja on tärganud uude ellu kogukonnakeskusena. Järgmiste aastate jooksul kujundatakse hoone tagaaed kohalikule kogukonnale õppe- ja katseaiaks. Järgides permakultuuri põhimõtteid, kasvatatakse ühisaias maitse- ja söögitaimi ning korraldatakse temaatilisi õppepäevi ja üritusi. Järgnevatel aastatel lisanduvad aiategevusele ka avatud parandustöökoda ning erinevad kultuurisündmused.
Keskuse loomist toetab innovatsiooni rahastamisprogrammi Horizon 2020 toetusel alanud projekt Centrinno 2020-2024. Tallinna pilootalasse, Kopli rahvamajja, plaanitakse projekti raames, Tallinna Strateegiakeskuse ja TalTechi Ragnar Nurkse Innovatsiooni ja Valitsemise instituudi teadlaste koostöös, rajada isetoimiv kogukonnakeskus ühes kogukonnaaia ja parandustöökojaga. CENTRINNO eesmärk on muuta vanad tööstusalad uuteks kestlikeks loovklastriteks, tootmislaboriteks ja kogukonnakeskusteks. Projekti käigus arendatakse ning demonstreeritakse uusi mõtteviise, lähenemisi ning strateegiaid, mis on vastavuses praeguse aja ökoloogiliste ja majanduslike väljakutsetega. Industriaalse pärimusega piirkonnad on innovatsiooni katalüsaatoriteks, et muuta linnamajandus mitmekesiseks ja kaasavaks.
Aadressil Kopli 93 asuv rahvamaja sai nurgakivi 1936. aastal. Elmar Lohu projekteeritud funktsionalistlikus rahvamajas toimusid teatrietendused ja kinoseansid, peoõhtud, loengud, kursused ja mitmed teised üritused.
Rahvamaja fassaadil paiknes kunstnik Rudolf Saaring-Sõrmuse (1904-1992) kavandatud naisfiguur ning peasissekäiku raamisid rahvuslike motiividega ornamendid. Hoonet ümbritses uhke roosiaiaga park ning maja peasissekäigu esist platsi kaunistas purskkaev.
Hoone kolmanda korruse ruume kasutasid Tallinna Tehnikaülikooli tudengid ja hiljem ka töölisorganisatsioonid, lisaks paiknes seal lugemissaal. Samuti paiknes rahvamajas võimla, mis leidis tihedat kasutamist.
15. septembril 1937. aastal kinnitas a/s Kopli Kinnisvarad erakorraline peakoosolek Kopli rahvamaja üldise põhimääruse, mille järgi tohtis hoonet kasutada ainult kultuurilistel ja hariduslikel eesmärkidel. Rahvamajas oli keelatud parteipoliitiline kihutustöö, alkoholi müük ja tarbimine. Rahvamaja kasutamise eest saadav üür ei olnud mõeldud kasu saamiseks, vaid hoone ja selle ümbruse korrastamiseks ja remondiks.
Robert Nermann´i artiklist “Kopli seltsielu süda tuksus rahvamajas”
Teise korruse saali kasutati teatri- ja peosaalina, koos rõduga mahutas see 374 istekohta. Saali kaunistasid tekstiilikunstnik Friedemanni valmistatud ukse-, akna- ja lavaeesriided. Teatrisaali kõrval asus einelauaruum.
Esinduslikuks oli kujundatud ka einelauaruum. 1940. aasta alguses koostatud menüüst võime lugeda, et lambaraguu maksis einelauas 25 kuni 35 senti, pikkpoiss kartulitega 15 kuni 25 senti, rammuleem munaga 20 senti, hernesupp 10 kuni 15 senti, kohv 10 senti.
Robert Nermann´i artiklist “Kopli seltsielu süda tuksus rahvamajas”
Nõukogude võimu algaastatel anti rahvamaja sõjaväe kasutusse ning sai kohalikus kõnepruugis nimeks “Madruste klubi”. Armetus seisus hoone anti 1990. aastate esimesel poolel ühele erakõrgkoolile kasutada, üürileping lõppes 2018. aastal. Alates 2019. aastast kuulub rahvamaja Salme Kultuurikeskuse valdusesse.
9. juunil, 2021. a avati Kopli 93 kogukonnaaed ning toimus esimene avalik infoõhtu ja talgupäev.
Ettevõtmise eesmärk on kutsuda peamiselt Koplis ja lähipiirkonnas elavaid aiandushuvilisi ühise kogukonnakeskuse loomisele ja ühistegevusele ning edendada säästva arengu põhimõtteid.
Ühises õppe- ja katseaias saab katsetada erinevaid keskkonnasõbralikke lahendusi ning arendada kogukonna vajadusi ja võimalusi kaardistades uusi loodussõbralikke viise linnaruumi elavdamiseks.
Lisaks asumipäeval Koplifest osalemisele toimus 2021. aasta suvel aias esimene suurem kogukondlik sündmus: Kosmolokaalne festival. Kosmolokaalne festival on esimene ainulaadne isetegemise (DIY), kohaliku tootmise ja keskkonnateadlikkuse edendamise festival Eestis.
Kogukonnas on loomisel ühine kodukord ja kalender. Suve hooajal kogunetakse kolmapäeva õhtuti ühistele aiatalgutele. Samuti tegutseb Kopli 93 kinoklubi, kord kuus kolmapäeviti toimuvad temaatilised kino- ja vestlusõhtud.
Kogukonnaliikmetel on võimalus aktiivselt osaleda hoone ja aiaga seotud tulevikuvisiooni arendamisel, talgutel, koolitustel või korraldada ise aias temaatilisi kogukondlikke ja keskkonnasõbralikke üritusi. Kõik tegevused on aluseks uue kogukonnakeskuse loomisel, kui tehakse algust Kopli rahvamaja hoone rekonstrueerimisega.
Sten Svetljakov, Salme kultuurikeskuse direktor
2021. aasta tegevuskava analüüsi ja ingliskeelse kokkuvõttega saab tutvuda projekti ametlikul kodulehel.
2022. aasta kevadel antakse kogukonnaliikmetele piiratud koguses tasuta rendile peenrakaste. Nimekiri on selleks hooajaks täitunud, kuid soovijatele on avatud ootejärjekord. Kõigil soovijatel võimalus osaleda kogukondlike peenrakastide rajamisel ja muudes ühistes aiandustegevustes.
KOPLI 93 kogukonna tegemisi saab jälgida Facebookis ja Instagrammis. Kogukonnaga on võimalik liituda Facebooki kogukonna grupi kaudu: Kopli93.
Ettepanekud koostööks ja head ideed rahvamaja ja kogukonnaelu elavdamiseks on oodatud kirja teel kogukonna koordinaatorile: Ave.Timberg@tallinnlv.ee
Keskuse loomist toetab innovatsiooni rahastamisprogrammi Horizon 2020 toetusel alanud projekt Centrinno 2020-2024. Pilootprojekti raames plaanitakse rajada isetoimiv kogukonnakeskus kogukonnaaia ja parandustöökojaga. CENTRINNO projekti rahastab Euroopa Komisjon (H2020 grant. 869595). Projekti kohta lisaks infot: https://centrinno.eu/
Projekt kestab alates 01.09.2020 kuni 29.02.2024